Témy

Všetko začína a končí hrou. Cvičiť a hrať sa so psíkom, ktorého máte doma je výborná zábava pre vás aj pre vášho štvornohého miláčika. Ste zodpovední za jeho zdravie a jeho správanie.

Základné skupiny psov

- pracovné psy sú napr. doberman, rotwajler, leonberger, boxer, nemecká doga

  charakteristika pre tieto plemená: sú temperamentné, je nutné ich ovplyvniť chovom a výchovou, väčšinou majú silnú vôľu, pri nesprávnej výchove zvyknú prerásť cez hlavu majiteľa, treba ich neustále usmerňovať

- lovecké psy sú napr. retríver, pointer, španiel

  charakteristika pre tieto plemená : ich vrodeným inštinktom je pracovať na individuálnej báze so svojím majiteľom, sú tým pravým spoločníkom v prírode, sú dobrosrdečný a rýchlo sa učia

- pastierske psy sú napr. nemecký ovčiak, ovčiarske psy, novofundlandský pes, briard

  charakteristika pre tieto plemena : skvelo reagujú na výcvik, sú veľmi aktívny, ak nie je ich inteligencia a energia správne usmerňovaná majú sklon k stereotypnému správaniu, sú veľmi lojálny, vyžadujú veľa aktívneho výcviku a psychickej stimulácia

- teriéry sú napr. bullteriér, Parson Jack Russel teriér, nemecký lovecký teriér

  charakteristika sú to veľmi živé a zvedavé plemená. Zvyknú byť dosť hlasné a bosovské, nie vždy sú tolerantné k deťom

- stavače sú napr. chrt, bigl, jazvečík, ródezsky ridžbek

  charakteristika pre tieto plemená : sú priateľský plný lásky s ťažkou povahou, ktorá je dosť často tvrdohlavá a ťažšie cvičiteľná

- trpasličie psy sú napr. yorkshisrský teriér, pekinský palácový pes, kavalier king Charles

  charakteristika pre tieto plemená : sú oproti iným plemenám malé vzrastovo, sú láskyplné a priateľské, pri nesprávnej výchove podráždené a agresívne


Charakteristika psa

Už v prvej polovice 20. storočia použil na základný popis psej povahy I.P.Pavlov a rozdelil podľa Hippokrata - použil štyri základné povahové charakteristiky.

Tieto štyri povahové charakteristika sa bežne používajú v kynológii.

Sangvinik - je zvyčajne zdravý sebavedomý pes s vyrovnanými procesmi podráždenia a útlmu. Je ovládateľný a vyrovnaný a je ideálom pre majiteľa psa.

Flegamtik - je pes ,ktorý je nevydrážditeľný, u ktorého proces útlmu výrazne prevažuje nad procesom podráždenia. Je dobrácky, kamarátsky.

Cholerik - môže byť jak silný, tak aj slabý typ.

Cholerik silného typu je pes s výrazne prevažujúcim procesom podráždenia - má útočnejšie chovanie. Je dráždivý, nedôverčivý.

Cholerik slabého typu sa nadbytok podráždenia prejaví pasívnou obrannou reakciou, teda tzv. útekovým chovaním.

Melancholik - je vždy slabým typom. Charakterizuje ho to, že prechádza do tzv. obranného útlmu, kedy pes prestáva na ďalšie podnety reagovať. Jeho nervová sústava je vonkajšími podnetmi podráždená, že sa obranným útlmom proti ďalšiemu nárastu podráždenia iba bráni. Je neistý, nenaväzuje kontakt.


Základné metódy výcviku

Výcvik je pravidelné pôsobenie psovoda na psa za účelom vybudovania podmieneného reflexu.

Podmieňený reflex je naučená reakcia organizmu na ktorú organizmus odpovedá podráždením receptorov a vytváraním nových nervových dráh v mozgovej kôre. Reflexný oblúk je nervová dráha na uskutočnenie reflexu. Napríklad povel " sadni " - sluchový vnem - vyhodnotenie povelu v centrálnej nervovej sústave - porovnanie s naučenými podnetmi - signál z pohybovej sústavy - vykonanie povelu. Rôzne plemená sa líšia dĺžkou reflexného oblúku. To znamená, že sa líšia časom,kedy potrebujú na vyhodnotenie a prevedenie povelu. U temperametných plemien 1 sekunda , u molosoidných to môžu byť až 3 sekundy.

Nepodmienený reflex - sú tie reakcie, ktoré sú u psa vrodené. Rozdeľujeme ich na jednoduché a zložité. U jednoduchých je v činnosti zapojený iba jeden orgán, Zložité sú inštinkty a pudy psa. Tu sa na činnosti podieľa niekoľko orgánov.

Mechanická metóda - pri tejto metóde psovod používa rôzne mechanické podnety na vyvolanie nepodmieneného reflexu. Napríklad pri poveli "sadni" mechanicky pôsobíme na bedrovú časť psa, kedy sa pes vyhne neprijemnému tlaku sadnutím, čím vykoná požadovaný cvik. Výhody tejto metódy sú, že zanecháva pevné a trvalé podmienené reflexy a pes si cvik veľmi dobre zapamätá.

Nevýhodou je narušenie kontaktu pes - psovod, kedy pes neochotne vykoná cviky z prinútenia.

Chuťovo dráždivá metóda - spočíva v tom, že motiváciou psa je potrava - pamlsok, ktorý dávame formou odmeny. Táto metóda je vhodná na používanie podmienených reflexov napr. poslušnosť, obrana, stopa. Dôležité je nekŕmiť psa pred výcvikom. Výhoda tejto metódy je, že pes má väčší záujem o zvládnutie cviku a zároveň si pes a psovod upevňujú vzťah. Pri tejto metóde môže byť narušená poslušnosť pri rušivých vlyvoch, čo je nevýhoda.

Kontrastná metóda - Táto metóda je spojenie mechanickej a chuťovo dráždivej metódy.Podstata tejto metódy je v tom, že po mechanickom pôsobení na psa ho odmeníme pamlskom- maškrtou. Pri správnom metodickom postupe podanie pamlsku vymaže negatívne zážitky a zostáva len príjemný vnem.

Napodobňovacia metóda - táto metóda je napodobňovanie svorky psov, kedy sa pes učí cviku pozorovaním ostatných psov. Túto schopnosť má každý pes vrodenú a jej prejavenie závisí od povahy psa. Táto metóda sa používa najmä k nácviku a rozvíjania dráždivosti a k prekonávania prekážok. Vyžaduje si pomoc iných psov a je to obmedzenie iba na niektoré cviky.

© 2015 Ivana Kakašová - Socializácia psa
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky